TAVASZI TEENDŐK A KERTBEN

Legfontosabb dolog, a tavaszi teendők között, a lehullott maradék őszi lomb összetakarítása és a díszfák, gyümölcsfák, cserjéink, díszcserjék metszése.

Miért is metszünk?  Tavaszi metszés, díszfák, gyümölcsfák, díszcserjék nemkívánatos részeinek levágását eltávolítását jelenti, hajtásnövekmények kordába tartása, másrészt friss új hajtások fejlődését serkenti. Tavaszi metszéssel érhetjük el, hogy díszfáink, gyümölcsfáink, cserjéink díszcserjéink, szép formájúak, erősek egészségesek legyenek, melyek feltételei a bőséges virágzásnak és a bőséges terméshozamnak.

Hogyan metszünk? Tavaszi metszésnél fontos, hogy mindig a növényeinknek megfelelő metszési eljárás szerint végezzük a metszést. Miszerint lehetséges, erős, középerős és gyenge metszi módozat. Erős metszés nem csupán az ágak visszavágásáról szól, hanem a korona ritkításáról is. Középerős metszésnél Az új hajtásnövekmények, mint egy felét távolítjuk el, a metszést egyenletesen az egész növényen kell elvégezni. Gyenge metszés, az éves növekmény egy harmadát metsszük le. Ahhoz, hogy a metszési, ritkítási munkálatokat jól és könnyedén el tudjuk végezni mindig és mindenkor csak is kifogástalan szerszámokkal dolgozzunk, baleset elkerülése, és a növényeink egészségi állapota miatt fontos. Díszfáink, gyümölcsfáink tavaszi metszését enyhébb téli napokon elkezdhetjük. Cserjék, díszcserjék tavaszi metszése, korai virágzású díszcserjéinket közvetlen virágzás után, annak érdekébe, hogy kordába tudjuk tartani őket és ezt követő szezonba még többet virágozzanak. Kései virágzású díszcserjék esetébe, ahogy az idő felmelegszik, kora tavasszal kell erősen visszametszeni, hogy az új hajtásoknak elég idejük legyen virágrügyek képzésére. Örökzöldek, Levél díszcserjéknek tavaszi metszés ideje, tavasz közepe mikor az idő melegedni kezd. az elpusztult elfagyott, részek eltávolítása, esetleges ritkítása, formázása, amit el kell végezni. A futó, kúszó díszcserjékre és a rózsákra vonatkozó tavaszi metszési tájékoztatót megtalálhatják a keresett növénynél.

Ezután következhet a lemosó permetezés, ami kihatással van fáink, díszcserjéink egészségi állapotára, és termés hozamára. Szó szerint le kell mosni a fákat, mintha eső esett volna ugy nézzenek ki, ne sajnáljuk tőlük a permetlevet.  A lemosó permet elpusztítja az áttelelő rovarkártevőket és gombás, moníliás fertőzéseket is blokkolja.

Gyep ápolása tavasszal: ahogy az idő melegszik ez általában már márciusba bekövetkezik, neki foghatunk a gyep ápolásához, rendbetételéhez. Jól beállt normál egészséges gyepnél, ha az őszi utolsó vágás elmaradt, akkor most ez az első teendők, hogy levágjuk és összegyűjtsük a nyesedéket. Ezek után jöhet a fűszelőztetés (hosszába keresztbe menjük végig a szelőztetővel, hogy minél hatásosabb legyen az elvégzett munkánk). A szelőztetés az elhalt növényi maradványokat, esetleges fertőzött (hó penész) részeket vagy elmohásodott foltokat felfrissíti, fellazítja a talajt, szelőztetés folyamán. Miért szükséges ezen kívül a szelőztetés?- fellazított talaj levegősebbé válik, vizet és tápanyagot jóval könnyebben felveszi. A szelőztetést mindig fűgyűjtős géppel végezzük, ne hagyunk a füvünkön elhalt növényi részeket. Őszi telepítésű gyepnél inkább tömörítsük a talajt, ennek az állománynak még gyökerei nem elég erősek a szelőztető kárt tehet benne. (hengerezés, de előtte tápanyag utánpótlás). Miért is szépek az angol gyepek? Azért mert 300éve nyírják,

 Tápanyag utánpótlás: nagyon fontos, hogy jól induljon a gyepünk a szezonnak, tápanyaggal megfelelő képen el kell látni, fel kell készíteni a szezonra. Minden esetbe tavasszal szelőztetés után specifikusan fűműtrágyát használjunk, lehetőleg hosszúhatású, komplex, mikro és makro elemet is tartalmazzon. Miután kiszórtuk a műtrágyát és két- három napon belül nem esik, az eső, akkor öntözzük meg, hogy a tápanyagok felszívódjanak. Esetleges mohás fertőzéseket vagy hó penész foltokat vegyszeres kezelésnek vessük alá. A műtrágya kiszórásával egy időbe elvégezhetjük a talajfertőtlenítést is. A talajfertőtlenítéssel sok bosszúságtól meg kímélhetjük magunkat, így például a vakondtúrások létrejötte, és különböző föld felszíne alatt élő rágcsálóktól. Ugyan is a talajfertőtlenítés hatására, minden földben élő féreg kipusztul, ennek következtébe a vakond nem fogja látogatni szépen ápolt gyepünket (mert nincsen kaja, ő ugyan is csupán csak enni szeretne). 

Ezek után most már csak a rendszeres gyepnyírásról (hetente egyszer) és folyamatos tápanyag utánpótlásról és öntözésről kell gondoskodni. Nyár második felébe újra végezzünk talajfertőtlenítést (ajánlatos).

Kertészkedéssel,kertészettel bármijen kérdése van, forduljon hozzánk bizalommal. Minden kertészkedőnek erőt egészséget kivánunk a tavaszi munkálatokhoz. Tiszt:Tarsoly kertészet


A hozzászólások le vannak tiltva.